Hverdagen er i gang - elsker den lige så meget som Dan Turell. Hader den, eller rettere hader optakten til hverdagen efter en ferie, lige så meget som andre gør, kan jeg forstå, når jeg læser på de sociale medier.
Suk.
Jeg går i gang. Kan ikke trække den længere. De seneste dage har været en elastisk tid med til- og fra- løb ikke fritløb.
Husker mig selv på slowlife. Giver mig tid og lov til at gøre det, som jeg mærker er godt for mig, gør det i et tempo, der er godt, selvom noget andet i mig sir’: se nu at komme igang, få nu lidt fart på.
Hvorfor gør jeg noget, jeg ikke behøver?
Fordi jeg behøver det.
Fordi det ikke er nok, at passe børnebørn spille golf og bridge, se tv og skrive og læse for mig.
Fordi, når jeg først er kommet igang igen med mine unødvendige, nødvendige gøremål og arrangementer, som at afholde
‘Pomodororum - online kontorfælleskab’
‘TirsdagsSkriveklub - skriv på dit EGET alene SAMMEN’
‘Virtuelle kaffemøder for soloselvstændige’
‘Skrivetimen - skriveøvelser der rykker’.
så mærker jeg lever og er forbundet med verden. Er nyttig på den gode måde. Tar’ ansvar.
Hvis jeg ikke gør det, mangler der en skive af livshjulet. Det Livshjul som jeg påtænker at udfylde, så længe helbredet tillader det. Jeg må være i kontakt med andre for at mærke, hvem jeg er her i verden, hvad jeg har brug for og hvad jeg kan tilbyde og give videre. Være mig
Jeg har elsket at skrive, så længe jeg kan huske og det fylder hver morgen, hvor jeg skriver mellem 10-120 min
Når jeg skriver fortæller jeg min historie for mig selv.
fordi jeg altid er blevet klogere af at skrive. Fordi teksten ved mere end jeg gør, fordi det står anderledes sigende frem, når det står på siden. Fordi rum mellem teksten og mig er et magisk rum og mening træder frem. Og jeg har brug for at finde mening
Kristian Leth
Lige nu skriver jeg om min fars breve - luftpost-brevstakken med breve skrevet i en svunden tid, fyldt med kærlige ord til min mor og mig.
Det ved du naturligvis, når du læser med her og på de sociale medier, for jeg undlader ikke at fortælle om det næsten dagligt, for det er noget der er betydningsfuldt for mig.
I bogen gengiver jeg uddrag af brevene, skriver om det, der dukker op i mig, når jeg skriver min fars ord ind i noter på Novlr. Jeg skriver MIN historie, minderne i glimt, som jeg tror jeg husker dem, dukker op, når jeg skriver min fars ord.
Det er min fars ord og min historie jeg fortæller
Har du brug for at fortælle din historie for blive klogere på dig selv og skabe din mening ?
Fortælle glimt af dit liv - i små livshistorier
Så slå til NU